x

Rehberlik servisi neler yapar ?

Gözlem: Haftalık bir program doğrultusunda sınıfların çeşitli derslerine katılarak, öğrencilerimizi gözlemlemek. Gözlem sırasında öğrencilerin iletişim kurma becerileri (öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla, okula geliş-gidişlerde ebeveynleriyle), gruba uyumları, aktivitelere katılımları ve gelişimlerini değerlendirmek. Gün içinde görüşmeler haricinde, haftalık paylaşım toplantılarıyla öğretmenlerle gözlemleri ve değerlendirmeleri paylaşmak.

Veli Görüşmeleri: Her velimizle başlangıçta bir mülakat yapılmaktadır; mülakat öğrencilerimizi ve aileleri yakından tanımak ve çocuklarımıza daha bilinçli yaklaşmak amaçlıdır. Velilerimiz sene boyunca danışmak istediği konularda hafta içi 08.30- 18.30 saatleri arasında randevu alarak görüşme ayarlayabilirler.

Seminerler: Velilere yönelik aylık seminer programı hazırlanmıştır. Velilerin tercih ettiği konular üzerinde bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı, tartışarak , beraber problem çözme stratejileri geliştirilen seminerler hedeflenmektedir. Seminer duyurusu dönem başında verilecektir.

Gözlem- Değerlendirme Formları: Üç aylık gözlem ardından her iki dönem sonunda velilere gelişim ve etkinlik değerlendirme formları gönderilmektedir. Formlar; öğretmen ve psikolog işbirliğiyle hazırlanarak doldurulur. Çocuklarımızın yaşının gelişim özelliklerine uyumu, etkinliklere katılım ve becerilerinin değerlendirileceği formlar açıklayıcı raporlar eşliğinde sunulmaktadır.

Paylaşım Grupları: Her sınıf için ortak tarihler belirlenerek, ortak sorunları konuşmak, çözümler üretmek ve rahatlama sağlamak amacıyla “Paylaşım Grupları” adı altında toplantılar düzenlenmektedir.